Vertikální větrný tunel je stroj, který produkuje vertikální vzduchový proud. Pokud se tento vduchový proud pohybuje ve vhodné rychlosti, osoba která vstoupí do tunelu začne létat, jako při volném pádu z letadla.
Říká se jim také simulátory volného pádu, lidské letové tunely nebo levitovací tunely. Tyto stavby umožňují osobám vyzkoušet senzační volný pád, bezpečně a uvnitř budovy. Není to stejné, jako když skočíte z letadla, ale je to dost podobné. Létat jako ptáci, tohle si lidé v tunelu zkusí. Tunely umožňují ne-letcům vyzkoušet volný pád a zkušeným borcům vyzkoušet nevěřitelné akrobatické výkony.
Ačkoliv většina vertikálních větrných tunelů byla vyrobena pro rekreační využití, některé byly vyrobeny pro aerodynamické testování. Vertikální větrné tunely na toto nelze využít, ale jejich bratři, horizontální větrné tunely, se používají pro tento aerodynamický účel.
Existuje mnoho rozdílů mezi vertikálními větrnými tunely, které se dnes používají. Rozdíly jsou například ve velikosti vzduchového proudu a maximální síle. Některé jsou umístěny ve speciálních budovách, zatímco jiné jsou vyrobeny jako přenosné konstrukce, které je možné odvézt nákladním automobilem kamkoli. Další rozdíly jsou v umístění venku nebo uvnitř. Vnitřní VVT má uzavřený okruh vzduchového proudu, zatímco venkovní VVT má proud vzduchu bez okruhu, vzduch prostě proudí k otevřené obloze.
V dnešní době rekreačních vertikálních větrných tunelů mnoho skydiverů (umělců ve volném pádu, letců) využívá tyto zařízení k tréninku. Využívají se také pro vojenské účely, kdy se elitní vojáci učí zvládat volný pád špičkově a bezchybně.