Létají v tunelech také naši sousedé?

Když se před několika lety otevřel v Praze – Letňanech první český vzdušný tunel, byla to dlouho očekávaná novinka, na kterou netrpělivě čekali profesionální letci, parašutisté i lidé, toužící po neobvyklém zážitku. Létání ve vzdušných tunelech může přinášet zábavu a silný adrenalinový zážitek, stejně jako může sloužit parašutistům jako vynikající tréninkový prostředek.

Létání ve větrném tunelu

Létání ve větrném tunelu

 

Původní záměr a koncepce tunelů byla zaměřena spíše na širší veřejnost, v dnešní době jsou ale vzdušné tunely hojně využívány právě pro tréninkové účely. Dalším z typů tunelů jsou také výrobní tunely, určené k výpočtům a zkouškám v automobilovém a leteckém průmyslu.

Vyzkoušet své parašutistické dovednosti může přijít do Skydive arény v Praze – Letňanech každý, kdo už má s létáním nějakou zkušenost, stejně jako ten, kdo doposud o seskoku z letadla jen snil. Od roku 2011 máme jeden z nejvýkonnějších vzdušných tunelů v České republice, na celém světě existuje několik dalších velmi výkonných typů tunelů, které slouží k nácvikům seskoků z letadla a dokonale imitují pocit volného pádu.

Jsou vzdušné tunely také u našich nejbližsích sousedů? Jaké jsou možnosti zahraničního létání? Pojďme se podívat, jaké zážitky a prostory pro létání ve vzdušných tunelech nabízí Rakousko, Německo, Slovensko a Polsko.

Slovensko

Pokud plánujete výlet do slovenských Nízkých Tater, pravděpodobně navštívíte také krásné město Liptovský Mikuláš. Kromě známé přehrady Liptovská Mara můžete právě zde navštívit zábavní park Tatralandia, ve kterém najdete místo určené létání a pocitu beztíže.

Právě zde, v Hurricane factory totiž provozují  simulátor volného pádu, tedy vzdušný tunel.

Samotné létání je zde rozděleno do dvou skupin. Jako adrenalinový zážitek je létání nabízeno široké veřejnosti, ať už jde o děti nebo například lidi s tělesným handicapem. Druhou skupinu tvoří profesionální skydriveři, parašutisté, nebo nadšenci, kteří prošli výukovým kurzem, pro ty je vzdušný tunel nejen zážitkem, ale také místem tréninku. Při jejich akrobaci se vzduch v tunelu pohybuje rychlostí až 270km/h!

Polsko

Společnost FlySpot nabízí také v Polsku možnost létání ve vnitřním tunelu. Přímo ve Varšavě tak máte možnost zalétat si v profesionálním prostředí. Oba zřizovatelé jsou letci a se seskoky i létáním mají velké zkušenosti.

V krásném proskleném tunelu o šířce 4,5 metru můžete zažít proudění vzduchu až neuvěřitelných 310 km/h.  V některých zdrojích je právě tento tunel označován za jeden z úplně nejsilnějších na světě. Právě zde trénují největší profesionálové své akrobatické možnosti.

Německo

Již ve třicátých letech minulého století vyvinuli němečtí inženýři první tunel na cirkulaci vzduchu. O mnoho let později, v roce 2007 byli poprvé použity velmi tiché a energeticky úsporné větrné tunely. Není proto divu, že také tradice létání ve vzušných tunelech má v Německu již tradici.

Pokud budete projíždět Německem a budete mít chuť  užít si několik minut volného pádu ve větrném tunelu, můžete navštívit centrum Indoor Skydriving Germany. To se nachází ve městečku Bottrop. Toto menší město je vzdálené asi 30 minut jízdy autem od Düsseldorfu.

Rakousko

Posledním sousedem, který by nám mohl nabídnout létání ve vzdušném tunelu je Rakousko. Na výlety za rakouským indoor skydrivingem si ovšem budeme muset ještě prá měsíců počkat.

V hlavním městě Vídni je nově zrekonstruovaná hala pro vnitřní létání téměř připravena k otevření. Slavnostní otevření centra „Wind-O-Bona“ je plánováno na jaro 2015. Nová skleněná letová komora slibuje stejný pocit jako skok z 4000 metrů.

znc-stampChcete větrný tunel v ČR?

Štítky: , , , , , , , , , ,